Wpisy z Luty, 2013

Czysty monopol

Kategorie: Kapitalizm
Tagi: , , , ,

Czysty monopol Tak zwany czysty monopol jest zjawiskiem, z którym bardzo często ma się na rynku do czynienia. Wyróżnia go kilka cech. Można tutaj wymienić chociażby taką, że w przypadku tego rodzaju monopolu dostępne na rynku produkty mogą mieć albo jednorodny, albo zróżnicowany charakter i nie istnieje coś takiego jak ich substytuty. O ile kupujących jest bardzo wielu, o tyle sprzedający jest tylko jeden. Monopolista w sytuacji rynkowej jest znakomicie zorientowany – wie doskonale, jakim zainteresowaniem cieszą się określone produkty, wie świetnie, jaki jest na nie popyt i nie ma raczej problemu z oszacowaniem wielkości towaru, jaki na rynek powinien trafić. Monopolista także decyduje sam o cenie takiego produktu – jest to dla niego tym łatwiejsze, że konkurencji nie ma praktycznie żadnej. Jeżeli jakaś firma chce uprawiać monopolistyczne praktyki (są one karane), musi uporać się z bardzo wieloma barierami.

Gdzie płacimy?

Kategorie: Pieniądze, Podatki
Tagi: , , , , , ,

Gdzie płacimy? Bardzo popularną formą regulowania wszelakich płatności jest dokonywanie ich za pośrednictwem Internetu – szybko, wygodnie, bez kolej i w ulubionym fotelu. Jednakże większość z nas robi opłaty w sposób tak zwany tradycyjny – czyli idzie gdzieś ze świstkiem, podaje go pani w okienku, wykłada gotówkę i załatwione. Najczęściej chodzimy w tym celu na pocztę, to nadal najpopularniejsze miejsce, w którymi uiszczamy opłaty. Na poczcie musimy się jednak liczyć z tym, że postoimy trochę w kolejce, bo tam rzadko kiedy załatwimy cokolwiek od ręki. Różnego rodzaju rachunki możemy zapłacić także i w bankach, znakomita większość z nich ma do tego specjalnie przeznaczone okienka – czasem banki mają umowy na przykład ze spółdzielniami mieszkaniowymi i jeżeli w takim banku zapłacimy czynsz, to bank nie pobierze od nas z tego tytułu prowizji. Jest także sporo niezależnych od poczty czy banków punktów opłat – najczęściej nazywają się „Grosik”, wybierajmy jednak te sprawdzone, bo tutaj bardzo łatwo się naciąć.

Zakup nieruchomości

Kategorie: Pieniądze
Tagi: , , , , , ,

Ostatnie lata, a mowa będzie tu o rynku nieruchomości, charakteryzuje się tak zwanym boomem budowlanym. Ceny nieruchomości od roku 2006 w większych aglomeracjach wzrosły o prawie dwieście procent. Wszystkie osoby, które w tamtych latach zainwestowali w zakup nieruchomości, zarobili na nich duże pieniądze. W ostatnich miesiącach pomimo tego, że obserwuje się wyhamowanie na tym rynku, ceny metra kwadratowego wciąż idą w górę. Zwłaszcza w największych polskich miastach. Dlatego właśnie w dalszym ciągu zakup nieruchomości jest bardzo dobrym sposobem na zarabianie. Pamiętajmy, że nieruchomości zawsze będą w cenie. Zakup możemy potraktować jako lokatę długoterminową, kiedy tylko potrzebować będziemy gotówki, zawsze nieruchomość możemy sprzedać i odzyskać w ten sposób zainwestowany kapitał. Zakupione mieszkanie możemy również wynająć. Rynek wynajmowanych nieruchomości również ma swój dobry okres. Ceny za wynajem również podniosły się. Jeżeli zakupiona przez nas nieruchomość finansowana jest kredytem hipotecznym, to w momencie kiedy ją wynajmiemy , pieniądze stąd pochodzące, będziemy mogli przeznaczyć na spłatę miesięcznych rat. Te wszystkie przykłady dowodzą nam, że w dalszym ciągu na rynku nieruchomości można bardzo dobrze zarobić.

W skrytce bankowej

Kategorie: Oszczędzanie
Tagi: , , , ,

W skrytce bankowej Skrytka bankowa jest to pomieszczenie w banku. Pomieszczenie to jest dość duże i nie mają do niego wstępu przypadkowe osoby ponieważ wiedzą tylko o nim nieliczni którzy mają tutaj swoje rzeczy. Przedmioty takie są zwane depozytami ponieważ oddaje się je na przechowanie do jakiegoś czasu. Podczas oddawania ich musi być obecna inna osoba zarządzająca bankiem ponieważ musi ona widzieć w jakim stanie są rzeczy żeby w razie potrzeby moc się bronić ze właśnie tak a nie inaczej wyglądały od początku. W skrytce bankowej znajduje się bardzo duża ilość przegródek czyli małych szufladek gdzie każda otwierana jest tylko i wyłącznie za pomocą klucza. Jeden taki klucz ma właściciel natomiast drugi kierownik banku oczywiście nie na wyłączność tylko na wypadek zgubienia klucza. Skrzynki są dość małe dlatego też nie mieści się tam zbyt wiele przedmiotów. Za podsianie takiej skrzynki trzeba płacić ponieważ bank zobowiązuje się do jej ochraniania, w skrytce przedmioty mogą znajdować się nawet całymi latami ponieważ ważny jest czas wykupu depozytu

« poprzednie