Wpisy z Marzec, 2013

Praca

Kategorie: Kapitalizm
Tagi: , , , , ,

Najbardziej rozpowszechnioną w naszym kraju formą zarobkowania jest oczywiście praca na etacie. Daje ona, w większości przypadków, poczucie bezpieczeństwa finansowego, zabezpiecza naszą przyszłą emeryturę, gwarantuje bezpłatną opiekę medyczną, poprzez możliwość regularnie opłacanych składek. Istnieje wiele rodzajów umów, łączących nas z naszym pracodawcą. Jest to umowa na stałe, na czas określony, umowa zlecenie, umowa o dzieło. Jeżeli sami jesteśmy panami swojego losu, inicjatywę możemy przejąć we własne ręce. Należy wówczas zastanowić się nad własnym interesem i założyć działalność gospodarczą. W dzisiejszych czasach istnieje ku temu wiele pozytywnych przesłanek. Są to między innymi liczne szkolenia organizowane przez urzędy pracy, mające na celu przygotowanie nas do prowadzenia własnej firmy. Nie jesteśmy już pozostawieni sami sobie, bez jakiejkolwiek pomocy. Unia Europejska, której nasz kraj jest członkiem, przyznaje również specjalne dotacje mające na celu pomoc młodemu przedsiębiorcy. Wystarczy jedynie regularnie opłacać składki i nieprzerwanie przez rok prowadzić działalność gospodarczą we wskazanym przez siebie miejscu, aby bezzwrotnie otrzymać pomoc.

W ziemi

Kategorie: Oszczędzanie
Tagi: , , , ,

W ziemi Ziemia jest rodzajem gleby. Jak powszechnie wiadomo w ziemi sadzi się rośliny i dba o nie. Ziemia służy do tego aby dawała polony czyli nie tylko rośliny ozdobne ale tez owoce warzywa. Ziemia może być wykorzystana jeszcze w zupełnie inny sposób wszystko zależy od pomysłowości. W dawnych czaszach szczególnie na dzikim zachodzie w ziemi przechowywano skarby czyli pieniądze i kosztowności. Jeśli ktoś nie ufał bankom to ten sposób wydawał się być doskonałym. W ziemi bogaci ludzie zakopywali swoje pieniądze. Oczywiście przed zakopaniem ich należało dokładnie je przygotować czy poszukać odpowiedniego pudełka ponieważ ziemia mogłaby je zniszczyć banknoty. Dlatego też wkładano je w worek i zakopywano na duża głębokość. Dzięki temu bogacz miał pewność ze nikt go nie obrabuje ponieważ nie mail kosztowności w domu tylko poza nim. Najczęściej miejsce na zakopanie pieniędzy też nie było przypadkowe iż znajdowało się z dala od domu aby nie wzbudzać podejrzeń, jest to dziwny sposób ale skuteczny ponieważ bardzo dobrze chronił pieniądze

Opłaty eksploatacyjne

Kategorie: Podatki
Tagi: , , , ,

Opłaty eksploatacyjne Nikt nie lubi czegoś takiego, jak uiszczanie opłat. Są one jednakże bardzo przykrą koniecznością, ponieważ mielibyśmy naprawdę poważne problemy, gdybyśmy się z nich nie wywiązywali, w terminach oczywiście. Opłatami, z którymi mamy do czynienia najczęściej, są wszelakie opłaty związane z eksploatacją naszych mieszkań i domów. Czy nam się to podoba, czy nie, musimy co miesiąc uiszczać czynsz. Regularnie również zakłady energetyczne uszczęśliwiają nas fakturami z konkretnymi terminami płatności i nie ma zmiłuj się, bo jak nie, nie będą się przejmować, odetną nam dopływ prądu i po zawodach. Płacimy także za wodę, za co horrendalne niekiedy kwoty musimy wyłożyć, ponieważ najdroższa jest woda ciepła (i jej podgrzanie), a nikt się przecież w wodzie zimnej myć nie będzie. Także za darmo nie mamy gazu, dzięki któremu mogą funkcjonować nasze kuchenki, poza tym wolno stojące domki bądź domki jednorodzinne są najczęściej ocieplane gazem. Wiosną i latem to jeszcze pół biedy, gorzej jednak jest zimą.

Partnerstwo terytorialne

Kategorie: Pieniądze
Tagi: , , , ,

Partnerstwo terytorialne W zakresie tematów związanych z gospodarką funkcjonuje bardzo wiele rozmaitych terminów. Jednym z nich jest partnerstwo terytorialne. pod tym pojęciem rozumieć należy porozumienie, jakie pomiędzy sobą zawiera przynajmniej trzech niezależnych od siebie i autonomicznych partnerów, którzy jednocześnie są reprezentantami przynajmniej dwóch różnych sektorów (w gospodarce wyszczególnia się trzy takie sektory, a mianowicie prywatny, publiczny oraz pozarządowy). Partnerzy ci zawierają porozumienie w tym celu, ażeby wspólnie podejmować konkretne działania na rzecz określonych regionów i obszarów – w praktyce w takie działania angażują się zazwyczaj samorządy terytorialne. Dla przykładu w naszym kraju przed dwoma laty funkcjonowało niemalże dwieście tego rodzaju porozumień. Są one pomocne szczególnie w tych rejonach, które odznaczają się niższym stopniem gospodarczego rozwoju i nie są tak atrakcyjne pod względem ekonomicznym, jak te lepiej rozwinięte. Także stopa bezrobocia jest tam zdecydowanie większa.

« poprzednie