Wpisy z Kwiecień, 2013

Nie lubimy opłat

Kategorie: Pieniądze
Tagi: , , , ,

Nie lubimy opłat Dlaczego tak straszliwie nie lubimy uiszczać wszelakiego rodzaju opłat? To dziecinnie proste – ponieważ nie sprawia nam żadnej przyjemności płacenie za cokolwiek. Różnego gatunku rachunki, które musimy regulować, to spory wydatek dla naszych kieszeni i nikt nie lubi go ponosić – bez względu na to, czy pieniędzy mu zbywa, czy też raczej odwrotnie. Oczywiście, że po stokroć razy bardziej wolelibyśmy sobie sprawić coś fajnego aniżeli płacić za prąd, telefon, wodę, gaz czy mieszkanie. W przeciętnej polskiej rodzinie same opłaty eksploatacyjne pożerają znakomitą większość domowego budżetu – cóż tu ukrywać, nasze zarobki wciąż do rewelacyjnych nie należą, a koszty utrzymania wciąż bezlitośni idą w górę i nikogo nie obchodzi, czy stać nas na ich ponoszenie, czy też nie za bardzo. A przecież oprócz rachunków musimy mieć jeszcze pieniądze na zaspokojenie tak zwanych potrzeb życiowych, jak jedzenie chociażby, z kolei o wydatkach na przyjemności większość z nas może sobie niestety spokojnie zapomnieć.

Bank

Kategorie: Oszczędzanie
Tagi: , , , ,

Bank Bank jest to rodzaj instytucji. Bank zajmuje się gotówką czyli pomnażaniem kapitału lub po prostu przechowywaniem go. Banki istniały już od dawien dawna ponieważ już w dawnych czasach widziano potrzebę przechowywania ich. Oczywiście dawne banki były bardzo prymitywne nic wiec dziwnego że często padały łupem złodziei oraz bandyto. Obecnie sprawa wygląda zupełnie inaczej ponieważ w bankach istnieje wiele systemów zabezpieczeń które chronią nasze oszczędności. Oczywiście pieniądze wciąż są obracane ponieważ banki inwestują je po to aby je pomnażać za co my później otrzymujemy odpowiedni procent zysku. Bank to bardzo rzetelna instytucja ponieważ można mieć w tym przypadku pewność ze nic się nie stanie z naszymi oszczędnościami. Do banku pieniądze wpłacane są na konto czyli miejsce do którego mamy dostęp tylko my. Dostajemy do konta kartę dzięki której możemy śmiało wybierać w każdej chwili potrzebną nam gotówkę jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Poza tym gwarantuje bezpieczeństwo ponieważ karty są zabezpieczone kodami i szyframi

Opłaty kościelne

Kategorie: Pieniądze
Tagi: , , , ,

Opłaty kościelne Bardzo nie lubimy z reguły używać określenia „opłaty kościelne” – większość z nas woli sformułowanie nieco delikatniejsze, mianowicie datki lub popularne „co łaska”. Z tym „co łaska” bywa – jak dobrze wiemy – różnie, bo niby co wierny da, a tak naprawdę stawki są tajemnicą poliszynela. Najpopularniejszą i zdecydowanie najniższą opłatą kościelną są rzucane na tacę drobniaki – zbierane są przy okazji każdej jednej mszy i nie ma tu wyjątków, nieważne, czy jest to tradycyjna msza niedzielna, czy też msza odprawiana z jakiejś okazji: ślubu, chrzcin czy pogrzebu. Żadną niespodzianką nie jest również, że przy okazji wymienionych wcześniej tych trzech okoliczności kościoły pobierają stosowne opłaty. Darmowe śluby, pogrzeby i chrzciny to tylko pięknie brzmiące idee – kościoły mają tutaj określone stawki za swoje usługi, więc musimy się pogodzić z tym, że czeka nas wydatek. Wiadomo, że poniżej pewnej kwoty po prostu nie wypada niczego dawać. Tak to już jest poukładane, płacimy za wszystko i wszędzie.

Region strefowy

Kategorie: Pieniądze
Tagi: , , , ,

Region strefowy Region strefowy to kolejne zagadnienie ściśle powiązane z tematyką gospodarczą. Za tymże określeniem kryje się taki region, o którym powiedzieć można, iż jest jednorodny – tak pod względem usługowym, jak i produkcyjnym. O jego występowaniu można mówić w przypadku powierzchniowej produkcji – takiej, jak dla przykładu leśnictwo oraz rolnictwo. Pamiętać jednakże należy, że w tym miejscu nie chodzi o przestrzenną strukturę – chociaż powszechnie z tym właśnie region strefowy się kojarzy. Chodzi tutaj o homogeniczność pod względem genetycznym. Wyszczególnić można trzy rodzaje regionów strefowych, a mianowicie – proste (określane czasami mianem rejonów), grupowe (są one złożone pod względem heterogenicznym) oraz pełne (nazywane także niekiedy całkowitymi albo uniwersalnymi). Zaklasyfikowanie danego regionu do którejś z tych trzech kategorii odgrywa przede wszystkim poznawcze znaczenie. Jest to dość przydatne w niektórych dyscyplinach, jak chociażby w analizach robionych pod kątem przestrzennym.

« poprzednie