Archiwum kategorii Kredyty i pożyczki

Umowa kredytowa

Kategorie: Kredyty i pożyczki
Tagi: ,

Umowa kredytowa Bez względu na to jaki kredyt bierzemy wiąże się on z podpisaniem umowy kredytowej. Umowa kredytowa zawsze podpisywana jest przez dwie strony. Z jednej jest kredytodawca, czyli osoba, która tego kredytu udziela, zaś z drugiej jest kredytobiorca, czyli osoba, która o ten kredyt wnioskowała. Umowa kredytowa musi spełniać kilka wymogów, aby mogła być uznana za prawidłowo sporządzoną. Każda ze stron powinna wszystko co jest w niej zawarte dobrze rozumieć. W dzisiejszych czasach placówek, w jakim możemy otrzymać kredyt jest naprawdę dużo. Mają na tyle zróżnicowane oferty, że każdy bez najmniejszego problemu znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Sprawdzając oferty różnych banków można znaleźć najbardziej korzystną dla nas ofertę. Bardzo ważne jest ile odsetek od pożyczonych pieniędzy przyjdzie nam zapłacić. Każdy bank może mieć zupełnie inny procent i warto poszukać, aby znaleźć ten bank, w którym procent kredytu jest najmniejszy, a same warunki spłaty tego kredytu są bardzo korzystne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie zawsze to idzie w parze. Procent może być mniejszy niż w innych bankach, ale musimy sprawdzić na jakich warunkach kredyt przyjdzie nam spłacić. Mogą być inne koszta, które dodatkowo zwiększą wielkość naszego zadłużenia. Nie wszyscy zwracają na to uwagę. Patrzą jedynie na procent i bardzo często przez to przychodzi im więcej płacić. Kredyty trzeba brać z rozwagą.

Historia banku

Kategorie: Kredyty i pożyczki
Tagi: , ,

Historia banku Prymitywne banki działały już od niepamiętnych dziejów. Starożytne świątynie Sumerów, które istniały w Mezopotamii były instytucjami kredytowymi. Później, przyjmowaniem depozytów zajmowały się przedsiębiorstwa składowe. Mówimy tutaj o czasach Hammurabiego, ponieważ to właśnie w jego kodeksie znajdujemy pierwsze elementy prawa bankowego. Z zachowanych glinianych tabliczek wiadomo, że Mezopotamia była matką bankowości. Bank w dosłownym tłumaczeniu oznacza ławkę, ladę, a swoją nazwę zawdzięcza handlarzom z Włoch, którzy kupowali weksle właśnie w tym miejscu. Dzięki temu kupcy mogli podróżować bez pieniędzy i ciężkiego złota, wystarczyły tylko zaświadczenia, aby móc wypłacić pieniądze w innym mieście. Początek banków jako spółek akcyjnych szacuje się na XV wiek (1407 Genui, 1587 Wenecja, 1593 Mediolan). Pierwszy publiczny bank, który posiadał gwarancję bezpieczeństwa powstał na początku XVI wieku w Amsterdamie (stąd wzięło się przysłowie „pewny jak w banku”). Ochrona drogich dóbr materialnych była kosztowna, w krótce banki zajmowały się przechowywaniem pieniędzy i skarbów zawodowo i rozszerzyły swoją działalność. Lokata w banku przynosiła ze sobą korzyści w postaci oprocentowania. Bankierzy natomiast zarabiali, udzielając pożyczek na procent. I tak oto powstała jedna z najlepiej działających i przynosząca olbrzymie dochody instytucja.

Bank – czy jesteśmy bezpieczni?

Kategorie: Kredyty i pożyczki
Tagi: , ,

Bank - czy jesteśmy bezpieczni? W banku wraz z pieniędzmi zostawiasz poufne dane osobiste. Zachowanie tajemnicy bankowej jest w tym wypadku bardzo ważne, artykuł 104 ust 1 Prawo Bankowe mówi: \”Bank, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową, która obejmuje wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje\”. Przy składaniu wniosku kredytowego udzielamy dokładnych danych, m.in. liczby i kwoty spłacanych kredytów, adresie zamieszkania i zameldowania. Mało tego analizując wyciągi z konta, bank ma dostęp do prywatnych rachunków- wie gdzie i kiedy robiliśmy zakupy w supermarkecie, kiedy wyjechaliśmy na wakacje i ile zapłaciliśmy, ile wydajemy na przyjemności i jakie one są. Takie informacje, jeśli trafią w niepowołane ręce mogą wywołać dużą szkodę i poważną aferę. Ważną rolę odgrywa tutaj zaufanie. Jednakże bank ponosi pełną odpowiedzialność za dane klienta, również wtedy, gdy zostaną wykorzystane do celów innych, niż powinny. Pamiętajmy, ze bank ujawnia wszystkie dane na żądanie wskazanych przez ustawę instytucji. Najczęściej sądy lub prokuratura korzystają z tego prawa. Zwolnienie z tajemnicy bankowej staje się konieczne przy postępowaniach karnych, alimentacyjnych, rentowych, lub podziale majątku.

Kredyt konsumencki

Kategorie: Kredyty i pożyczki
Tagi: ,

Kredyt konsumencki Jednym z rodzajów kredytów jest kredyt konsumencki. Wiele osób decydując się na dany kredyt tak naprawdę niewiele o nim wiem. Dopiero po podpisaniu umowy dowiaduje się jakie są jego warunki spłaty. Jednym z kredytów, o którym nie wszyscy wiedzą jest kredyt konsumencki. Jest to kredyt, który udziela się konsumentom. Są one udzielane w obszarze działalności gospodarczej jaką prowadzi kredytobiorca. Można tak pożyczone pieniądze wydać na dowolny cel, jakie tylko chcemy. Wszystko zależy od kredytobiorcy na co są mu potrzebne pieniądze. W Polsce kredyty konsumenckie określane są za pomocą specjalnej ustawy, która została stworzona w 2011 roku. Można sprawdzić w niej jakie mają obowiązki i prawa zarówno kredytodawcy jak i konsumenci. Każda ze stron musi wywiązać się z umowy jaką podpisała. Najbardziej znanym instrumentem finansowym jaki można uznać za kredyt konsumencki jest pożyczka i kredyt odnawialny. Należy wiedzieć, że kredyty konsumenckie mają swoje ograniczenia. Można jednorazowo pożyczyć nie więcej niż 255 555 złotych. Taki limit obowiązuje każdego i nie ma co do tego żadnych wyjątków. Każda suma powyżej tej kwoty nie będzie już uznawana za kredyt konsumencki. Umowa takiego kredytu musi być zawarta w formie pisemnej i musi zawierać wszelkie informacje, co do wielkości kredytu i sposobu jego spłaty. Obje ze stron muszą się z takiej umowy wywiązać.

« poprzednie