Archiwum kategorii Pieniądze

Nie lubimy opłat

Kategorie: Pieniądze
Tagi: , , , ,

Nie lubimy opłat Dlaczego tak straszliwie nie lubimy uiszczać wszelakiego rodzaju opłat? To dziecinnie proste – ponieważ nie sprawia nam żadnej przyjemności płacenie za cokolwiek. Różnego gatunku rachunki, które musimy regulować, to spory wydatek dla naszych kieszeni i nikt nie lubi go ponosić – bez względu na to, czy pieniędzy mu zbywa, czy też raczej odwrotnie. Oczywiście, że po stokroć razy bardziej wolelibyśmy sobie sprawić coś fajnego aniżeli płacić za prąd, telefon, wodę, gaz czy mieszkanie. W przeciętnej polskiej rodzinie same opłaty eksploatacyjne pożerają znakomitą większość domowego budżetu – cóż tu ukrywać, nasze zarobki wciąż do rewelacyjnych nie należą, a koszty utrzymania wciąż bezlitośni idą w górę i nikogo nie obchodzi, czy stać nas na ich ponoszenie, czy też nie za bardzo. A przecież oprócz rachunków musimy mieć jeszcze pieniądze na zaspokojenie tak zwanych potrzeb życiowych, jak jedzenie chociażby, z kolei o wydatkach na przyjemności większość z nas może sobie niestety spokojnie zapomnieć.

Opłaty kościelne

Kategorie: Pieniądze
Tagi: , , , ,

Opłaty kościelne Bardzo nie lubimy z reguły używać określenia „opłaty kościelne” – większość z nas woli sformułowanie nieco delikatniejsze, mianowicie datki lub popularne „co łaska”. Z tym „co łaska” bywa – jak dobrze wiemy – różnie, bo niby co wierny da, a tak naprawdę stawki są tajemnicą poliszynela. Najpopularniejszą i zdecydowanie najniższą opłatą kościelną są rzucane na tacę drobniaki – zbierane są przy okazji każdej jednej mszy i nie ma tu wyjątków, nieważne, czy jest to tradycyjna msza niedzielna, czy też msza odprawiana z jakiejś okazji: ślubu, chrzcin czy pogrzebu. Żadną niespodzianką nie jest również, że przy okazji wymienionych wcześniej tych trzech okoliczności kościoły pobierają stosowne opłaty. Darmowe śluby, pogrzeby i chrzciny to tylko pięknie brzmiące idee – kościoły mają tutaj określone stawki za swoje usługi, więc musimy się pogodzić z tym, że czeka nas wydatek. Wiadomo, że poniżej pewnej kwoty po prostu nie wypada niczego dawać. Tak to już jest poukładane, płacimy za wszystko i wszędzie.

Region strefowy

Kategorie: Pieniądze
Tagi: , , , ,

Region strefowy Region strefowy to kolejne zagadnienie ściśle powiązane z tematyką gospodarczą. Za tymże określeniem kryje się taki region, o którym powiedzieć można, iż jest jednorodny – tak pod względem usługowym, jak i produkcyjnym. O jego występowaniu można mówić w przypadku powierzchniowej produkcji – takiej, jak dla przykładu leśnictwo oraz rolnictwo. Pamiętać jednakże należy, że w tym miejscu nie chodzi o przestrzenną strukturę – chociaż powszechnie z tym właśnie region strefowy się kojarzy. Chodzi tutaj o homogeniczność pod względem genetycznym. Wyszczególnić można trzy rodzaje regionów strefowych, a mianowicie – proste (określane czasami mianem rejonów), grupowe (są one złożone pod względem heterogenicznym) oraz pełne (nazywane także niekiedy całkowitymi albo uniwersalnymi). Zaklasyfikowanie danego regionu do którejś z tych trzech kategorii odgrywa przede wszystkim poznawcze znaczenie. Jest to dość przydatne w niektórych dyscyplinach, jak chociażby w analizach robionych pod kątem przestrzennym.

E-biznes

Kategorie: Kapitalizm, Pieniądze
Tagi: , , ,

E-biznes Żyjemy w czasach, kiedy coraz bardziej popularna staje się działalność gospodarcza bazująca na nowoczesnych technologiach informatycznych – chodzi w tym miejscu przede wszystkim o Internet. Tego rodzaju działalność określana jest wspólnym mianem e-biznesu. Pojęcie te ma bardzo szeroki zasięg, a w jego skład wchodzą między innymi takie czynności jak wymienianie się przez producentów poszczególnymi informacjami, kontaktowanie się z klientami, prowadzenie sprzedaży za pośrednictwem Internetu czy też pozyskiwanie grona nowych klientów. Niesamowicie istotną kwestią przy tego rodzaju działalności jest to, ażeby docelowe grupy klientów były w bardzo klarowny sposób zdefiniowane. Obszarów, gdzie e-biznes znajduje zastosowanie wymienić można naprawdę sporo. Dla przykładu będą to wspominane już sklepy internetowe, elektroniczne szkolenia, działania o charakterze marketingowym i ogólna komunikacja.

« poprzednie