Archiwum kategorii Podatki

Opłaty eksploatacyjne

Kategorie: Podatki
Tagi: , , , ,

Opłaty eksploatacyjne Nikt nie lubi czegoś takiego, jak uiszczanie opłat. Są one jednakże bardzo przykrą koniecznością, ponieważ mielibyśmy naprawdę poważne problemy, gdybyśmy się z nich nie wywiązywali, w terminach oczywiście. Opłatami, z którymi mamy do czynienia najczęściej, są wszelakie opłaty związane z eksploatacją naszych mieszkań i domów. Czy nam się to podoba, czy nie, musimy co miesiąc uiszczać czynsz. Regularnie również zakłady energetyczne uszczęśliwiają nas fakturami z konkretnymi terminami płatności i nie ma zmiłuj się, bo jak nie, nie będą się przejmować, odetną nam dopływ prądu i po zawodach. Płacimy także za wodę, za co horrendalne niekiedy kwoty musimy wyłożyć, ponieważ najdroższa jest woda ciepła (i jej podgrzanie), a nikt się przecież w wodzie zimnej myć nie będzie. Także za darmo nie mamy gazu, dzięki któremu mogą funkcjonować nasze kuchenki, poza tym wolno stojące domki bądź domki jednorodzinne są najczęściej ocieplane gazem. Wiosną i latem to jeszcze pół biedy, gorzej jednak jest zimą.

Opłaty za naukę

Kategorie: Podatki
Tagi: , , , ,

Opłaty za naukę Płacimy na dobrą sprawę za wszystko. Bardzo dobrą okazją do wyrwania z naszych portfeli pieniędzy są opłaty za naukę. Niczego nadzwyczajnego nie widzimy w fakcie, że prywatne szkoły pobierają od swoich słuchaczy tak zwane czesne. Czesne płacimy albo za cały rok z góry, albo za poszczególne semestry, płatności za semestry możemy także rozkładać na raty. Niczym już dla nas zadziwiającym nie jest również i to, że opłaty za studia pobierają także i państwowe uczelnie – studenci płacą za możliwość kształcenia się w systemie zaocznym i wieczorowym. Tak naprawdę nie istnieje coś takiego jak bezpłatna edukacja – nawet jeśli nie jesteśmy zobowiązani do uiszczania czesnego, to i tak musimy zainwestować w podręczniki i inne pomoce naukowe, nikt nam za to pieniędzy nie zwróci. Bezpłatna edukacja w naszym kraju to mit. Oczywiście, są tak zwane stypendia – socjalne bądź też naukowe – ale nie ma najmniejszej nawet możliwości, by pokryły wszelakie poniesione przez nas koszta. Za naukę się płaci zawsze.

Opłaty w urzędach i sądach

Kategorie: Podatki
Tagi: , , , ,

Opłaty w urzędach i sądach Opłatami, z którymi mamy styczność dosyć często, są wszelakie opłaty ponoszone w urzędach lub także i w sądach. Wiadomo, że jeśli kierujemy jakąś sprawę do sądu, musimy liczyć się z tym, że będzie to nas kosztować – oczywiście, nie zawsze, ale w większości przypadków jednak tak. W urzędach również płacimy za zdecydowaną większość przeróżnych spraw – są to tak zwane opłaty skarbowe. Wyrobienie każdego jednego dokumentu – czy to jest dowód osobisty, czy też prawo jazdy – kosztuje nas określoną kwotę. Także za wydanie dokumentów w postaci na przykład odpisów aktów urodzenia lub zawarcia związku małżeńskiego zapłacimy przysłowiowych parę groszy. Kosztuje również wydanie aktu zgonu. Bardzo często uiszczamy różne opłaty w urzędach skarbowych – czy to z tytułu dopłaty do podatku, czy też opłat za nowo zakupiony samochód. Opłaty w urzędach są o tyle dodatkowo uciążliwe, że nie dość, że musimy je uiszczać, to jeszcze musimy odstać swoje w bardzo długich i męczących kolejkach i jest to dość przykre.

Gdzie płacimy?

Kategorie: Pieniądze, Podatki
Tagi: , , , , , ,

Gdzie płacimy? Bardzo popularną formą regulowania wszelakich płatności jest dokonywanie ich za pośrednictwem Internetu – szybko, wygodnie, bez kolej i w ulubionym fotelu. Jednakże większość z nas robi opłaty w sposób tak zwany tradycyjny – czyli idzie gdzieś ze świstkiem, podaje go pani w okienku, wykłada gotówkę i załatwione. Najczęściej chodzimy w tym celu na pocztę, to nadal najpopularniejsze miejsce, w którymi uiszczamy opłaty. Na poczcie musimy się jednak liczyć z tym, że postoimy trochę w kolejce, bo tam rzadko kiedy załatwimy cokolwiek od ręki. Różnego rodzaju rachunki możemy zapłacić także i w bankach, znakomita większość z nich ma do tego specjalnie przeznaczone okienka – czasem banki mają umowy na przykład ze spółdzielniami mieszkaniowymi i jeżeli w takim banku zapłacimy czynsz, to bank nie pobierze od nas z tego tytułu prowizji. Jest także sporo niezależnych od poczty czy banków punktów opłat – najczęściej nazywają się „Grosik”, wybierajmy jednak te sprawdzone, bo tutaj bardzo łatwo się naciąć.

« poprzednie